וריטקט

וריטקט משמש כטיפול מונע לאחר חשיפה לנגיף
הגורם למחלת אבעבועות רוח והרפס זוסטר

הוירוס וריצלה זוסטר (Varicella Zoster Virus - VZV) גורם למחלת אבעבועות רוח והרפס זוסטר.
מחלת אבעבועות רוח הינה מחלת ילדות ושכיחותה בקרב אוכלוסיית הילדים בארצות המערביות נעה בין 90% ל - 95%. בילדים נרפאית המחלה בד"כ כעבור 7-10 ימים וללא סיבוכים. לעומת זאת, במתבגרים ובמבוגרים מהלך המחלה יכול להיות חמור. לרב, בתום המחלה מפתח הגוף נוגדנים למשך כל חיינו, בעוד שחלקיקי הנגיף קיימים במצב רדום במערכת העצבים המרכזית. המחלה יכולה להתעורר שוב ע"י גורמים שונים כגון זיהומים, קרינה, גידולים ממאירים, השתלת מח עצם או איברים, טיפולים המדכאים את המערכת החיסונית וטיפולים ציטוטוקסים.

זיהום ראשוני - העדר חיסון הגנתי

כשלאדם אין נוגדני VZV ספציפיים המשמעות הינה שטרם פיתח חיסון הגנתי מפני הנגיף.

  • 5%-10% מכלל הנשים בגיל הפוריות הינן ללא נוגדני VZV, לכן הן עלולת להדבק בזיהום של וירוס הוריצלה. זיהום שכזה, בייחוד בנשים הרות בטרימסטר הראשון או השני של ההיריון, עלול לגרום לנזקים תוך רחמיים לעובר, למומים אצל היילוד ולעיתים אף להפלות. התפתחות זיהום הורצילה בעובר תלוי במהירות בה האישה ההרה תייצר את נוגדני ה-VZV הספציפיים שיכולים לעבור דרך השלייה לעובר ולהגן עליו.
  • ילודים ופגים הינם בסיכון גבוה לחלות בזיהום חמור של VZV אם נולדו לאמהות ללא הגנה חיסונית ל-VZV. חיסונם של הילודים ל-VZV תלוי בהעברת הנוגדנים מהאם דרך השליה.
  • פגים מתחת לגיל 28 שבועות של היריון, הינם בסיכון מיוחד גם כאשר לאם ישנם נוגדנים ל-VZV. במידה והפגים נחשפים לנגיף VZV, יש להתייחס אליהם כאילו אינם מחוסנים, כיוון שלא קיבלו דרך השלייה כמות מספקת של נוגדנים.

זיהום שניוני - ראקטיבציה (הפעלה מחדש) בחולים עם ליקוי ביכולת החיסונית

אם פעילות המערכת החיסונית נפגמת כתוצאה ממחלה או משימוש בתרופות, נגיף ה-VZV עלול להתעורר. דיכוי של המערכת החיסונית אצל אנשים ללא נוגדנים ל-VZV עלול לגרום לזיהום ראשוני חמור מ-VZV.

וריטקט הינו היפר-אימונוגלובולין (חלבון המשמש כנוגדן) למתן תוך ורידי, המספק הגנה מיידית ע"י נוגדנים זמינים ללא דיחוי. בעוד חיסון פעיל מתאים בעיקר לטיפול מונע לפני חשיפה לנגיף, וריטקט משמש כטיפול מונע לאחר חשיפה לנגיף, לחולים שטרם פתחו הגנה חיסונית או לחולים שפעילות המערכת החיסונית שלהם מדוכאת.

Home Site Map Contact Us